Всички свързваме напълняването с преяждане, обаче в повечето случай причините са много по-дълбоко. До голяма степен причините се коренят в хормонален дисбланс. Хормоналната ни система се обърква при натрупване на стрес, напреднала възраст, генетично обременяване или неправилен начин на живот, който води до затлъстяване.
За да се предпазим от затлъстяване е необходимо да следим 9 от хормоните, които обикновено са причина за напълняване, желателно е да опознаем тяхната функция и какво да правим за да ги държим в правилен баланс.
Хормоните, от които отговарят за телесното тегло са:
Всички хормони на щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза е разположена в основата на врата. Хормоните, които се произвеждат от щитовидната жлеза и отговарят за метаболитния ритъм на организма са TSH, T3, T4. Когато производството им е понижено, това води до хипотериодизъм. Хипотериодизма прави тялото подпухнало, задържат се течности и се усещаме тежки и подути.
Превенция:
- Консумирайте йодирана сол и термично обработена храна;
- Избягвайте суровите зеленчуци;
- Набавяйте си цинк, чрез храни, като тиквените семки и стридите;
- Приемайте витамин Д, под формата на капки или хранителни добавки.
Кортизол
Кортизолът е хормон, който се секретира от надбъбречните жлези при депресия, стрес, тревожност, нервни напрежения или физически наранявания.
Този хормон, много често е наричан хормона на стреса, защото при наличие на стрес нивата му значително се повишават.
Неговата основна функция е да регулира сърдечно-съдовата система и кръвното налягане. Регулира и правилното усвояване на протеините, мазнините и въглехидратите в тялото.
Постоянния стрес води до повишаване на кортизола, от което се обърква усвояването на протеините, мазнините и въглехидратите и води до натрупване на мазнини.
Превенция:
- Отделяйте време за йога и медитация всяка сутрин или поне 1 час през деня;
- Осигутере си по 8 часа за сън;
- Ограничете приема на пържени храни и алкохолни напитки;
- Осигурете си приятни мигове със семейството или приятелите си.
Инсулин
Това е хормон, които се секретира от панкреаса (задстомашната жлеза). Той се грижи за парвилния синтез на глюкозата и я преобразува в енергия. Консумацията на нездравословни храни, захари, консерванти и др. Може да предизвика инсулинова резистентност, което да увеличи кръвната захар и съответно теглото.
Превенция:
- Консумирайте повече сезонни плодове и зеленчуци;
- Повишете нивата на Омега 3 мастните киселини, като консумирате повече мазна риба, тахан, зехтин и ядки;
- Пийте поне 2-3 литра вода дневно;
- Повишете физическата си активност.
Грелин
Грелинът е хормонът, който стимулира апетита. Той се секретира основно в стомаха.
Високите нива на Грелин в тялото водят до повишаване на апетита и натрупване на мазнини в тялото. Неговите нива могат да бъдат завишени дори когато сме на диета.
Превенция:
- Приемайте храна на всеки 3-4 часа по малко;
- Повишете физическата си активност;
- Пийте вода поне 2-3 литра дневно;
- Консумирайте плодове, заленчуци и повече протеини.
Тестостерон
Тестостерона е известен, като основния мъжки хормон, също се съдържа и в женския организъм. Наличието му помага за правилното изгаряне на мазнините и мускулната маса. Високите нива на стрес в тялото могат да доведът до налаляването му, което от своя страна води до намаляване на костната плътност, загуба на мускулната маса и напълняване.
Превенция:
- Повишете физическата си активност;
- Избягвайте приема на алкохол;
- Консумирайте храни богати на фибри;
- Приемайте повече протеини.
Естроген
Естрогенът се счита за най-основния женски хормон. Когато този хормон е в дисбаланс, това може да доведе до повишаване на телесното тегло.
Когато нивата на естроген се повишат, клетките, които произвеждат инсулина в тялото се стресират и тялото става по-устойчиво на високи нива на инсулин, което вдига нивото на кръвната захар и води до затлъстяване.
Когато жените влизат в период на менопауза, нивата на естрогените спадат и за да навакса тялото започва да преобразува всички енергийни източници в мазнини, за да запълни необходимостта от глюкоза.
Превенция:
- Консумирайте повече плодове и сурови зеленчуци;
- Повишете физическата си активност;
- Избягвайте приема на алкохол;
- Избягвайте готвеното месо.
Прогестерон
Прогестеронът се секретира в надбъбречните жлези. Стероиден хормон, който участва в бременноста, менструацията и ембриогенезата. Нивата му трябва да са в баланс за да може тялото да функционира правилно. Нивата му се повлияват най-често при стрес, менопауза или прием на контрацептиви. Колебанията в нивата му водят до наддаване на телесна маса, депресивни състояния, образуване на полипи и ендометриоза.
Превенция:
- Консумирайте повече масло от вечерна иглика;
- Повишете физическата си активност;
- Избягвайте приема на алкохол;
- Избягвайте стреса.
Мелатонин
Мелатонинът регулира събуждането и съня. По време на сън тялото се регенерира, освобождават се хормони на растежа. Когато нямаме достатъчно време за сън, процесите на регенерация се нарушават и тялото затлъстява за да компенсира липсата.
Превенция:
- Последния прием на храна трябва да бъде няколко часа преди лягане;
- Желателно е мястото за сън да бъде тъмно и хладно;
- Да изключим всички технологии преди сън и да ограничим боравенето с тях поне 30 минути преди лягане.
Лептин
Лептинът регулира енергийния баланс, като потиска глада. Повишеният прием на захари се превръща в мазнини и се отлага в черния дроб, повишава се телесната маса по корема и други засти на тялото. Тези мастни клетки отделят Лептина. Повишаването на Лептин в тялото води до затлъстяване.
Превенция:
- Приемайте храна на всеки 3-4 часа по малко;
- Консумирайте тъмно зелени зеленчуци,
- Повишете физическата си активност;
- Пийте вода поне 2-3 литра дневно;
- Спете поне 7-8 часа;
- Избягвайте приема на захари.